hero
stamp

Bulharsko

Slunečné dobrodružství

20°C

Teplota v květnu


16°C

Teplota vody v květnu

Bulharsko leží na jihovýchodě Evropy ve východní části Balkánského poloostrova. Jedná se o zemi s nebývale krásnou, členitou krajinou a jedinečnou tradiční kulturou, která navíc zůstává živá i dnes.
Jihozápad země vyplňuje mohutný horský masiv s pohořími Rila, Pirin a Rodopy, bulharské pobřeží je lemováno více než 130 km překrásných převážně písčitých pláží. Černé moře u bulharských břehů hraje snad všemi odstíny modré a udržuje si příjemnou teplotu vhodnou ke koupání od června až do začátku října.
Nejnavštěvovanější letoviska se nacházejí v oblastech kolem pobřežních měst, kde jsou i letiště – Varny ⁠⁠⁠⁠⁠⁠na severu a Burgasu na jihu.
V severní části země leží populární Zlaté Písky (Zlatni Pjasci), Albena a BalčikNa jihu pak najdete Slunečné Pobřeží (Slančev Brjag), Pomorie a Primorsko.
Milovníci historie si jistě zamilují slavný Rilský klášter, který je zapsaný v seznamu světového dědictví UNESCO, romantické duše se zase rády ztratí v úzkých uličkách starobylých měst Nesebaru a Sozopolu.

Kdy jet?

Turistická sezóna v Bulharsku trvá od června a do září. V tomto období se mohou návštěvníci této krásné země těšit na slunečné dny s příjemnými teplotami v rozmezí 25–⁠⁠⁠⁠⁠⁠30 °C, přičemž nejteplejšími a zároveň nejexponovanějšími měsíci jsou červenec a srpen.
Pokud chcete zažít Bulharsko bez davů turistů, doporučujeme se tam vypravit hned na začátku června nebo v září.

Pláže

Bulharské pobřeží je dlouhé 378 km a je omýváno Černým mořem. Nabízí překrásné pláže se zlatavým pískem, širokou nabídkou vodních sportů a pozvolným vstupem do moře. Setkat se můžete s plážemi s dokonalým servisem, avšak i s plážemi přírodními. Samotný vstup na pláže je zdarma, za slunečníky, lehátka a další služby se však platí.
Asi nejznámější bulharská pláž se táhne podél letoviska Zlaté Písky, krásné pláže se nacházejí také u Albeny a Slunečného Pobřeží, známé pláže s tmavým pískem najdete u Pomorie . Bulharsko však nabízí i spoustu méně známých, často turisty zatím neobjevených pláží, jako je například Sinemorets v jižní části země či Irakli mezi Slunečným Pobřežím a městem Obzor.
Teplota moře se v sezóně pohybuje mezi 23 a 26 °C.

Kuchyně

Většina pokrmů bulharské kuchyně obsahuje alespoň některou ze tří hlavních surovin – zeleniny (okurky, rajčata, papriky a lilek), různých druhů masa (často mletého a připraveného na grilu) a pražených či pečených ryb (makrela, pražené šproty). Výjimkou však nejsou ani smažené nebo vařené mušle. 
V bulharských pokrmech se můžete setkat i s různými druhy salátů a sýrů. Je také hojně dochucována kořením, bylinkami (tymián, bazalka, oregano, máta a petržel) a medem.
Některé suroviny jsou součástí místní kuchyně již od nepaměti. Jednou z nich je sýr zvaný sirene, který se vyrábí z ovčího, kozího, kravského či buvolího mléka, či z jejich směsí. V našich končinách se s ním můžete setkat pod označením balkánský.
Další surovinou bulharské kuchyně je zvláštní druh jogurtu, kterému Bulhaři říkají kiselo mljako. Obsahuje unikátní mléčnou bakterii Lactobacillus bulgaricus a na jeho pozitivní vliv na zdraví a především skvělou chuť nedají místní dopustit.
A která tradiční bulharská jídla doporučujeme k ochutnání? Například tarator (studenou okurkovou polévku), fazolovou polévka zvanou bob čorba, různá grilovaná mletá masa (kebapče, kjufte, šišce), plněné paprikové lusky nebo zelné listy, neodmyslitelný šopský salát nebo salát snežanka
Oblíbenou pochoutkou je plněná kapsa banica, která je k sehnání jak na slano, tak na sladko. Dalšími populárními dezerty jsou oříškovo-čokoládový dort garaš či baklava.
Bulhaři také již po tisíciletí vyrábějí vynikající víno. Doporučujeme ochutnat hlavně místní odrůdy mavrud, pamid a melnik.

Spropitné

Pokud vyrazíte v Bulharsku do baru či do restaurace, nemusíte mít starost, že byste se při placení dostali do úzkých. Spropitné v bulharských restauracích totiž funguje velmi podobně jako u nás.

Nakupování

Jednou z nesporných výhod Bulharska jsou jeho nízké ceny. Zejména mimo turistické oblasti můžete nakoupit spoustu krásných suvenýrů, aniž by tím výrazněji utrpěla vaše peněženka.
Bulharsko má dlouhou tradici rukodělné výroby, a můžete zde tak koupit vše od originální keramiky s thráckými vzory přes vyřezávané výrobky ze dřeva až po ručně tkané koberce. Jako suvenýr si přivezte i typickou růžovou kosmetiku, vlněné deky či výrobky z kůže.
Jako dárek z cest leckoho jistě potěší i již zmíněné bulharské víno, místní pálenka rakija či některý z mnoha rozmanitých druhů sýra.

Vstupní podmínky

Bulharsko je členem Evropské unie, takže vám pro vstup na jeho území postačí občanský průkaz. Cestovat je samozřejmě možné i na cestovní pas. Oba dokumenty však musí mít platnost minimálně po dobu vašeho pobytu na bulharském území. 
Od 31. 3. 2024 je Bulharsko součástí Schengenského prostoru, lety z Prahy tak jsou již odbavovány z terminálu 2.

Doba letu

cca 2 hodiny

Časové pásmo

+1 hodina

Měna

bulharský lev (100 stotinek) , pevný kurz k euru 1 EUR = 1,95 BGN

Řeč

bulharština

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR v Bulharsku
G. S. Rakovski 100,
1000 Sofia

Telefon: +3592 948 68 00
Nouzová linka: +359 888 398 045

E-mail: sofia@embassy.mzv.cz
E-mail (konzulární úsek): consulate.sofia@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/sofia
Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR
Krakovská 6
110 00 Praha 1

Telefon: (+420) 222 211 258, 222 212 011

E-mail: bulvelv@volny.cz, embassy.prague@mfa.bg